Odzież robocza – Właściwa ochrona przed prądemOdzież robocza – Właściwa ochrona przed prądem

Warto zastanowić się nad ubiorem osoby pracującej w bliskim kontakcie z prądem. Czy istnieje specjalne zabezpieczenie przed prądem? Czy jest tak zwana izolacja, aby w kontakcie z prądem nie zostać śmiertelnie porażonym? Odpowiedź jest oczywiście twierdząca i jednoznaczna. Obecnie istnieją nowoczesne technologie, również do tworzenia odzieży ochronnej dla ludzi pracujących w trudnych warunkach, również odzież ochronna dla osób pracujących z prądem.

Zabezpieczenia podczas pracy

Tak zwane prace remontowe, czy raczej prace instalacyjne, gdzie mamy cały czas do czynienia z prądem, powinny być wykonywane nie tylko przy wyłączonym prądzie, ale również w odpowiednim ubraniu i obuwiu roboczym. Dlatego właśnie, jeżeli pracujemy w firmie budowlanej bądź zajmującej się instalacjami elektrycznymi, mamy prawo domagać się właściwego ubioru, należą się nam również profesjonalne buty robocze. Więcej informacji na tej stronie.

Możemy takiego zakupu dokonać samodzielnie, kierując się jak najbardziej dobrem własnym i dostarczyć fakturę zakupu do właściciela firmy, możemy również otrzymać strój roboczy od kierownika działu, tutaj mamy również prawo domagać się zaprezentowania atestów tego ubioru.

Buty robocze do ochrony przed prądem

Nie można bagatelizować tego tematu, albowiem praca z prądem i na wysokościach jest wyjątkowo niebezpieczna, a zakupione buty robocze nie mają ładnie wyglądać, ale być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne. Co to oznacza? Powinny być przede wszystkim dopasowane do rozmiaru naszej nogi, nie mogą być za małe i za duże, muszą być wykonane z odpowiednich materiałów, jakie będą nas chroniły przed ewentualnym porażeniem prądem. Nawet jeżeli do takiego porażenia dojdzie, pracodawca ma obowiązek przeszkolić resztę pracowników z zakresu pierwszej pomocy, aby osoba porażona niemalże natychmiast uzyskała pomoc i trafiła do szpitala, jeżeli zajdzie taka konieczność.

Właściwa ochrona przed prądem jest wymagana w każdym zakładzie pracy, nie tylko w elektrowni czy miejscu, gdzie osoby zatrudnione mają bezpośredni kontakt z prądem niemalże przez cały okres wykonywania swojej pracy.


Odpowiedz