Laminaty tekstylne i ich zastosowanieLaminaty tekstylne i ich zastosowanie

Czym są laminaty tekstylne?

Laminaty mają bardzo szerokie zastosowanie. Są wykorzystywane zarówno w branży motoryzacyjnej, medycznej, odzieżowej, jak również obuwniczej, czy meblarskiej. Laminaty tekstylne są wykonywane różnymi metodami, w zależności od zapotrzebowania. W obrębie medycyny wykonuje się z nich protezy, prześcieradła membranowe, jak również pasy do przenoszenia chorych. Jeśli chodzi o laminaty wykorzystywane w meblarstwie, to możemy wyróżnić kilka z nich. Przede wszystkim laminaty wykorzystywane do wypełnienia oparć, i siedzeń, jak również do fabrykacji pokrowców na meble, czy do produkcji ścianek działowych. W przypadku branży odzieżowej wykorzystywane są w kaletnictwie, do produkcji kapeluszy i czapek, jak również fabrykacji kostiumów kąpielowych.

Szerokie zastosowanie laminatów

Laminaty są niezwykle ważne dla wielu branż, z których jest produkowanych wiele wyrobów, lub w ich części. Wszystkie branże wykorzystujące laminaty tekstylne produkują wiele wyrobów codziennego i specjalistycznego użytku. Ich wielkie znaczenie sprawia, że producentów laminatów przybywa, i powstają coraz wymyślne rzeczy. Firmy oferujące swoje usługi na rynku proponują szeroki zakres zastosowania laminatów, i wyroby, w których odnajdują się doskonale. Takie komponenty są istotne dla wielu wykonawców zajmujących się szyciem odzieży, wytwarzaniem mebli, produkcją indywidualnych protez dla klientów, czy też bielizny.

Zastosowanie laminatów w bieliźniarstwie

W branży bieliźnianej bardzo często wykorzystywane są przez producentów laminaty do wypełnienia biustonoszy, usztywniające je. Także w obrębie laminatów bieliźniarskich wchodzą wkłady do gorsetów mające za zadanie je stosownie usztywnić. Wykorzystywane są bardzo różne metody ich wytwarzania z czego najpopularniejszymi są metody takie jak: proszkowa, płomieniowa, klejona folią lub włókniną. Bardzo często mamy również do dyspozycji metodę hot-melt, która polega na wykorzystaniu w tworzeniu laminatów kleju termotopliwego. Pomaga to skleić wszystkie materiały, które nie są odporne na wyższe temperatury.


Odpowiedz